Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in /domains/arav.pl/public_html/wp-content/languages/pl_PL.php on line 1
About
 • Co to jest RWD i dlaczego jest taki ważny?

  by bg
  Liczba komentarzy: 0

  co-to-jest-rwd

  RWD (Responsive Web Design) to nowe podejście do projektowania i wdrażania stron. To koncepcja, wg której strona wykonana zgodnie z zasadami RWD jest zoptymalizowana oraz dostępna bez względu na rozmiar urządzenia, na którym jest wyświetlana. Pisząc dostępna, nie mam na myśli tego, że strona się po prostu wyświetli – ona ma mieć nawigację przystosowaną do rozmiaru ekranu, ma być czytelna i ma mieć scroll’owanie ograniczone do jednej osi: góra-dół. Korzystanie z takiej strony bez względu na urządzenie na jakim jest wyświetlana, ma być dla użytkownika komfortowe i intuicyjne.

  W swoich zaleceniach  Google opowiedział się zdecydowanie po stronie RWD, określając, że jest to najlepsza metoda na budowę serwisów dla urządzeń mobilnych, znacznie lepsza i bardziej pożądana niż tworzenie drugiej, mobilnej wersji.

  Dlaczego zatem jest to rozwiązanie tak dobre, i wspierane przez liderów branży?

  • Mamy zawsze jeden kod HTML, czyli jedną strukturę strony – zmieniają się tylko style. To znaczy, że nie tylko każda przeglądarka, ale też boty indeksujące widzą stronę zawsze w ten sam sposób. Serwis ma też zawsze ten sam zestaw linków wewnętrznych.
  • Poprawnie zrobiony serwis responsywny jest future ready – gotowy na przyszłe wyzwania, na nowe urządzenia, które się pojawią, na nowe rozdzielczości. Jest znacznie większa szansa, że nie „zestarzeje się” tak szybko.
  • Serwis responsywny wygląda dobrze nie tylko na różnych urządzeniach ale też dostosowuje swój wygląd do szerokości normalnej, desktopowej przeglądarki. Jeśli w danym momencie mamy ciasno na ekranie, korzystamy z wielu okien, możemy go zwęzić bez obawy, że pojawi się dolny scrollbar, który zabija natychmiast użyteczność każdej strony.
  • Przy dobrym podejściu i odrobinie wprawy RWD jest po prostu tani. Nie tylko dlatego, że taniej jest zrobić jeden serwis niż kilka – a to nas czeka kiedy będziemy chcieli robić wersje dla różnych urządzeń – ale też dlatego, że później jest znacznie tańszy w utrzymaniu. Mamy po prostu tylko jeden serwis, w którym musimy dokonywać zmian. Koszt RWD rośnie i to nieliniowo jeśli dramatycznie rośnie skala komplikacji serwisu, liczba różnych stosowanych layoutów i ich komplikacja, czyli liczba użytych modułów i ich różnorodność. W jakimś momencie zapanowanie nad tym dla różnych szerokości zaczyna się zbliżać do punktu, w którym właściwie trzeba zrobić kilka oddzielnych projektów. Tylko, że powinniśmy sobie zadać pytania, skoro doszliśmy do takiego stanu – czy aby na pewno to, co robimy ma sens? Czy projekt naszego serwisu nie poszedł kompletnie „w maliny”? Stąd ostatnia z zalet RWD, którą chciałbym podkreślić:
  • Konieczność myślenia wieloma szerokościami i poradzenia sobie ze zmianami layoutu silnie dopinguje do robienia prostych i przejrzystych serwisów o jasnej strukturze i płaskiej nawigacji. Po okresie dominacji koszmarnie pogmatwanych i nabitych setkami modułów stron, to bardzo ważny trend.

  Jeżeli interesuje Cię budowa strony w technologii RWD – skontaktuj się z nami.

  Zapraszam Cię do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz pytaniami w komentarzach.


 • Fatal error: Cannot redeclare SearchFilter() (previously declared in /domains/arav.pl/public_html/wp-content/themes/arav/functions.php:24) in /domains/arav.pl/public_html/wp-content/themes/arav/comments.php on line 24